Jak vyhřívat rosnice

Realizace vyhřívání je celkem snadná záležitost, stačí pouze vědět, jakou wattáž chceme mít (nějakých 10-12W by mělo stačit) a pak si jen v prodejně elektronických součástek zakoupit odporový drát. Příslušná délka se omotá kolem rosnice a nějakou lepící páskou zafixuje. Pokud by byl odporový drát bez izolace, je nutno nejdříve na rosnici dát izolaci!
Kolik drátu je potřeba se zhruba vypočítá podle vzorce
L = (U*U) / (W * R)
L ... délka vodiče [m]
U ... napájecí napětí [V]
W ... požadovaný výkon [W]
R ... odpor 1m drátu (je to jeho parametr)
Před "nalitím šťávy" je dobré si provést kontrolu ohmetrem (musí ukazovat L*R) a po připojení ideálně i ampérmetrem (hodnota v ampérech U/R).

Regulace výkonu už je složitější. Lze provést různými způsoby jako např. trimr apod. pasivní řešení, ale jelikož zde tečou proudy v řádech ampér, je to neefektivní. Prvně jsem to měl řešené přepínačem - namotal jsem 6W 6ohmového drátu (při napětí 12V to jsou 2 metry) a přivedl 3 vodiče - zem na začétek vinutí, 12V na konec "vinutí" a 12V doprostřed. 3-polohový vypínač pak sepnul buď plný okruh (=vyšší odpor, 6W) nebo zhruba polovinu (=nižší odpor, 12W).

To je sice efektivní, ale jsou to jen dva výkony. Jako ideálnější se jeví využití PWM (Pulzně šířková modulace) k plynulé regulaci výkonu. Za využití časovače NE555 a tranzisoru na jeho výstupu pak lze výkon teoreticky řídít v rozdahu 0-100%. Viz obrázek 1.
Zjednodušeně se výstup IO řídí trimrem a řídící tranzistor potom periodicky spíná obvod. Lze takto regulovat téměř od nuly až po téměř plný výkon.
Hezky je to vidět na osciloskopu z tohoto odkazu (původeně jsem jel podle tam uvedeného schématu, ale BD911 se více zahřívá než BUZ11 a navíc přes bázi tekl velký proud a příslušný rezistor 0.5W se pak velice přehříval)


Obr 1: schéma PWM


Nyní už je třeba jen najít vhodnou krabičku a řezat, vrtat brousit a pájet :-)
Pro sestavení PWM jsem nedělal žádnou desku s plošnými spoji (zaprvé to neumím a zadruhé na to nemám prostředky) ale použil jsem univerzální vrtaný plošný spoj.
Všechny součástky lze bez problémů sehnat snad v každém obchodě na elektronické součástky.
Já jsem dělal PWM dva, jeden na vyhřívání a jeden na chlazení DSLR. Ke každému výstupu jsem navíc dodělal i ampérmetr, přičemž jeden PWM ovládá dvoje vyhřívání (hlavní dalekohled a pointační).



Obr 2a: upravená krabička s otvory



Obr 2b: upravená krabička s otvory



Obr 4: PWM 1



Obr 5: PWM 2



Obr 6: finální vnitřní zapojení



Obr 7: chladiče na tranzistorech
(vlastně nejsou ani potřeba, MOSFETy při těchto proudech v řádech ampér prakticky nehřejí)



Obr 8: téměř hotová krabička



Obr 9: Finální výrobek
Regulace chlazení je obrácená, protože jsem napájel obráceně diody u trimeru :-))